Po co przychodzimy do prawnika?
Szukając porady prawnej, zazwyczaj chcemy skorzystać z usług prawnika. Jednakże jest to pojecie ogólne, w tym momencie trzeba podjąć decyzję: prawnik, radca prawny czy adwokat?
Adwokat, radca prawny, prawnik – różnice.
Warto dowiedzieć się kto to jest prawnik, radca prawmy, adwokat.Z punktu widzenia ewentualnego klienta jest jedna podstawowa różnica pomiędzy prawnikiem, radcą prawnym a adwokatem. Tylko adwokat może być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. W ostatnich latach poszerzano uprawnienia radców prawnych i dziś obie profesje nie różnią się od siebie w znaczący sposób. Od 1 lipca 2015 roku radcy prawni będą mogli pełnić rolę obrońcy w sprawach karnych i karnych skarbowych.
Zarówno radca prawny jak i adwokat uznani są za zawody zaufania publicznego. Prawnik – jest to osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze i uzyskała tytuł magistra nauk prawnych. Jeśli chce uzyskać tytuł zawodowy radcy prawnego lub adwokata musi kontynuować naukę poprzez odbycie kilkuletniej aplikacji np. adwokackiej lub radcowskiej i uzyskać prawo wykonywania zawodu. Prawnik nie jest obowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej i w związku z tym nie chroni interesów klienta.
Radca prawny to prawnik który ukończył aplikację radcowską i uzyskał wpis na listę radców prawnych, prowadzoną przez właściwą miejscowo Okręgową Izbę Radców Prawnych. Mój numer wpisu to KT-2580. Radca prawny to profesjonalista, któremu można powierzyć wszystkie sprawy wymagające znajomości prawa i doświadczenia w jego stosowaniu. Podczas rozprawy sądowej radca prawny występuje w czarnej todze której cechą charakterystyczną jest ciemnoniebieski żabot oraz wypustki mankietów i kołnierza. Radca prawny wykonuje zawód zaufania publicznego jest obowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej, która chroni interesy klienta.
Adwokat to prawnik, który ukończył aplikację adwokacką, posiadający analogiczne, co radca prawny uprawniania, dodatkowo adwokat może występować przed sądem w wszelkich sprawach karnych. Wpisany jest na listę adwokatów prowadzonej przez właściwą miejscowo Okręgową Izbę Adwokacką. Jego toga charakteryzuje się ciemnozielonym żabotem oraz wypustkami mankietów i oraz kołnierza. Adwokat również jest obowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej, która chroni interesy klienta.
Co musisz wiedzieć zanim przyjdziesz do prawnika?
Klient szukający pomocy u radcy prawnego jest najczęściej emocjonalnie zaangażowany, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwód. Nawet prawnik, adwokat czy radca prawny we własnej sprawie korzysta z porad kolegów z branży.
Podejmując decyzję o skorzystaniu z usług prawnika, radcy prawnego, adwokata należy pamiętać o kilku zasadach, które mogą się przydać podczas rozmowy.
Umów się na wizytę telefonicznie, lub wypełniając formularz i krótko opisz swój problem. Takie działanie pozwoli lepiej przygotować się, w pełni wykorzystać czas klienta podczas wizyty w kancelarii w Sosnowcu.
Przygotuj się do wizyty wcześniej .
Nie tylko prawnik, radca prawny czy adwokat musi być przygotowany na spotkanie
z klientem. Należy przekazać jak najwięcej informacji, bo im więcej będzie wiedział, tym rzetelniejsza będzie udzielona porada prawna.
Zabierz ze sobą wszystkie dokumenty związane ze sprawą.
Pełna porada prawna jest możliwa po zapoznaniu się prawnika z dokumentami i przekazanym stanem faktycznym. W celu uzyskania pomocy prawnej należy zadbać by okoliczności przedstawione na spotkaniu miały swoje odzwierciedlenie w dokumentach lub dowodach. Adwokat lub radca prawny aby skutecznie bronić interesów klienta, musi posiadać lub mieć wgląd w oryginały dokumentów.
Porady prawne znalezione w intrenecie nie zastąpią wizyty u radcy prawnego czy adwokata.
Radca prawny Agata Szostek zaprasza do kancelarii w Sosnowcu.
KONTAKT